e-mail: office@arstudioknit.eu
Poland, Warsaw

Wzory tkackie „weawing”

Wzory tkackie „weawing” (tkanie), wzór na drutach, wzory na maszynie dziewiarskiej

Wzory tkackie lub „weawing” (tkanie) – wzór utworzony przez nałożenie nitki wykończeniowej na lewą stronę dzianiny.

Dlaczego „tkanie”? Dla tego że w gotowej formie uzyskany wzór dzianiny jest bardzo podobny do płótna tkanego. Takie splot można wykonać prawie na każdej maszynie dziewiarskiej (jedna płyta), z wyjątkiem maszyny PASSAP .

Technika tego splotu jest prosta, w pracy zastosowano tylko trzy techniki i wiele opcji ich realizacji. Są to takie techniki jak:

  • Nawlekanie na / pod igły (różne długości przeciągnięcia)
  • Podnoszenie przeciągnięć
  • Nawlekanie nici na igły

W wykonaniu ręcznym wykorzystujemy w pełni wszystkie sposoby, ich różne opcje i kombinacje. Na maszynach z automatycznym doborem igieł zgodnie z programem (perfokarta lub program elektroniczny) w 99,9% wykonywanych wzorów stosują pierwszy sposób – wprowadzając nitkę główną na / pod igły.  Dwa inne sposoby są bardzo rzadko używane, ponieważ proces nie jest automatyzowany. Wszystkie operacje są wykonywane ręcznie.

Nitka podstawowa. Dla cienkich, lekkich, przezroczystych, letnich wyrobów możną wykorzystać cienką nić bawełnianą, len, jedwab lub wiskozę. Najważniejsze jest żeby taka nitka była mocna i się nie rozrywała pod czas pracy.

Druga nitka-wykończeniowa, która będzie „przymocowana” do płótna nicią podstawową. Wykończeniową nitkę dobieramy znacznie grubszą od nici podstawowej

Wzory tkackie „weawing” nadają się do wykonywania poszewek, koców, narzut, poncz, chodniczków i.t.d

Dodaj komentarz