e-mail: office@arstudioknit.eu
Poland, Warsaw

Włóczka lniana surowa

Wziąłem na próbę włóczkę ze 100% surowego lnu w szpulach. Włóczka ma kolor naturalnego lnu. Delikatnie sztywna. Takie właściwości ma len przed obróbką.

Zrobiłem 3 próbki na maszynie dziewiarskiej Brother KH840, uiglenie klasy 5, rozstaw igieł 4,5 mm. Każda próbka ma szerokość 40 igieł.

Próbka 1 z lnianej włóczki

Włóczka lniana z 3 nici. Zacząłem od ściągacza 1×1. Pierwszy rząd karetki ustawiałem na 0/0. Następnie zmieniałem ustawienia karetek górna 5 /dolna 5. Zrobiłem kilka rzędów. Przy takiej gęstości karetka maszyny przesuwa się z małym wysiłkiem. Przerzuciłem oczka z dolnej płyty na górna. Spróbowałem zrobić zwykły ścieg na tych samych ustawianiach karetki 5.

Wózek maszyny posuwa się z większym wysiłkiem. Zmieniłem ustawienia na 8, następnie 10. Próbka w dotyku delikatnie sztywna. Grubością 2 mm. Trochę kosi.

len surowy
Próbka 1 do prania
len surowy
Próbka 1 po namoczeniu
len surowy
Próbka 1 po wyschnięciu

Próbka 2 z lnianej włóczki

Włóczka w 2 nici. Ustawienia karetki 7-8. Karetka się posuwa lekko. Próbka z włóczki lnianej w dotyku miękka. Grubość 1 mm. Trochę kosi.

Po namoczeniu próbka z włóczki lnianej się kurczy, robi się sztywniejsza.

Próbka 2 po namoczeniu

Po wyschnięciu włóczką robi się miękka. Nie kosi

Próbka 2 po wyschnięciu

Próbka 3 ażurowa z lnianej włóczki

Włóczka w 2 nici. Karta 18G. Zamontowałem na maszynę drut do dziergania z cienkiej nitki. Ustawienia karetki 7 lub 8. Karetka się posuwa lekko. Ażurowa karetka oczka nie zrzuca. Próbka w dotyku miękka. Ma grubość 1 mm. Nie kosi.

Próbka 3 do prania

Po praniu (po namoczeniu) próbka się kurczy. Robi się gęstsza i sztywniejsza.

Próbka 3 po namoczeniu

Po wyschnięciu próbka z lnianej włóczki zrobiła się miękka i nie kosi.

Próbka 3 po wyschnięciu

Dodaj komentarz