e-mail: office@arstudioknit.eu
Poland, Warsaw
Wzór w technice Slip

Wzory Slip/Skip

Dlaczego ten splot jest tak nazywany?

W procesie wzorowania niektóre igły (we wzorze) nie są dziane, a nitka robocza w tym miejscu pozostaje w postaci wolnego przeciągacza po niewłaściwej stronie tkaniny. Otrzymujemy poziomy ścieg, znajdujący się na „wątku” tkaniny, więc możemy skrócić ten splot „wątek”. Na importowanych maszynach splot ten ma swój własny wariant nazwy – skip lub slip, co można dosłownie przetłumaczyć jako „ścieg poślizgowy”, „poślizg”.

Wykonanie splotu Slip na maszynie

Maszyna typu Moda bez automatycznego odbierania igieł

Aby wykonać splot, ustawiamy maszynę tak, aby igły we wzorze pozostały na miejscu, a pozostałe igły (tło) przesunęły się do PR (pozycja robocza) i dziergały, więc karetka ustawia odpowiednie przyciski (dźwignie) na „jałowym skoku”

Maszyny typu Brother, Silver z p/kartą

Ustawienia karetki – do wzorów Slip

Na p/ karcie (schemacie) dziurki – igły będą dziergać, miejsca bez dziurek – wzór Slip-igły nie dziergają. (przykład).

Podczas wykonywania wzoru, nić robocza nie nawleka niektórych igieł wybranych na p/karcie (karta dziurkowana, perfo-karta), tworząc w ten sposób wolne ściegi po lewej stronie tkaniny, która jest traktowana jako przednia strona wyrobu, chociaż czasami używana jest i odwrotna strona. Bardzo często karta dziurkowana (schemat) może być używana w innych zastosowaniach. Najbliższy jest splot prasowany, ponieważ zasada wiązania wykonywanego przez maszynę jest taka sama.

Przędza do wzorów Slip

Takie wzory dobrze jest wykonywać jedną nitką z dobrym skrętem. Jeśli dziergasz miękkimi cienkimi nitkami w kilku fałdach, efekt samego wzoru nie będzie zauważalny. Chociaż wzór jest tworzony na lewej stronie materiału, nierzadko zdarza się, że przednia strona staje się stroną główną.

Wzory te mogą być jednokolorowe lub mogą być wykonane ze zmianą koloru, zwykle po dwóch rzędach. W przypadku wzorów jednokolorowych lepiej jest wybrać gładką i dobrze skręconą nić. Jeśli nić jest miękka, wzór nie będzie widoczny.

Zastosowanie wzorów Slip

Slip-dzierganie jest dość wszechstronne i może być nie tylko monochromatyczne, ale także kolorowe (ze zmianą kolorów), a także dobrze łączy się z innymi dzianinami. Ponadto, dzianina typu slip jest podstawą żakardów z podwójnym fasonem i wzorów plisowanych, które są również wykonywane na dwóch płytach (wzory objętościowe).

Jeszcze raz przypominam – prawie wszystkie p/karty można wykorzystać jako wzory prasowane (Tuck). Będę oznaczać takie wzory jako „T/S” – „TUCK/SLIP”.

Dodaj komentarz