e-mail: office@arstudioknit.eu
Poland, Warsaw
len surowy

Jak dbać o lniane wyroby?

Len to włókno magiczne – latem chłodzi, zimą otula i utrzymuje temperaturę ciała. Ale to nie wszystko…lista jego wyjątkowych właściwości nie zna końca. Jest antyalergiczny, naturalny i przyjazny dla naszej skóry. Ze względu na swoją trwałość, produkty lniane są wybierane przez klientów ceniących jakość naturalnych dzianin. Len jest włóknem zrównoważonym ekologicznie i w pełni biodegradowalnym. Przewiewny, antystatyczny i antybakteryjny…jest tak wiele powodów by zadbać o niego w odpowiedni sposób!

Przygotowanie do prania

Zalecamy prać lniane wyroby osobno (bez innych tkanin) oraz zwracać uwagę na ich kolorystykę (nie łączymy bieli z kolorami). Przed włożeniem wyrobów lnianych do pralki warto odwrócić je na lewą stronę i zapiąć guziczki.

len surowy
Próbka z lnu surowego z 3 nici. Próbka do prania

Temperatura prania

Wyroby z lnu, lniane ubrania pierzemy w chłodnej lub ciepłej wodzie – zalecamy 30 max 40°C. Zbyt wysokie temperatury mogą spowodować skurczenie produktów lnianych nawet o 10%, dlatego przestrzeganie zaleceń dotyczących temperatury jest niezwykle istotne.

Detergenty

Używamy wyłącznie łagodnych środków do prania. Najlepiej bez zapachów. Nie stosować silnych detergentów i wybielaczy, gdyż osłabiają włókna lniane i mogą odbarwić dzianinę. Nie zalecamy stosowania płynów zmiękczających, dla tego, że są one dedykowane dla włókien syntetycznych, a nie naturalnych. Płyny te powlekają włókna dzianiny i zmniejszają właściwości absorpcyjne lnu. Maja syntetyczny zapach, który zabija przyjemny naturalny zapach lnu.

Pranie

Len możemy prać zarówno ręcznie jak i w pralce na delikatnym cyklu prania lub do prania wełny. Należy pamiętać by lniane dzianiny nie były zbyt ściśnięte i by mogły swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki.

Przy ręcznym praniu nie wykręcamy i nie wyżymamy ubrań lub innych wyrobów z lnu, gdyż mogłoby to spowodować odkształcenia. Należy wycisnąć wodę, ściskając lnianą dzianinę rękoma. Z każdym praniem lniane wyroby stają się coraz bardziej miękkie.

Po praniu ubranie z lnu mocno się kurczy, staje się grubsze i sztywne. Może kosić.

len surowy
Próbka z lnu surowego z 3 nici po namoczeniu

Suszenie

Po wyjęciu z pralki, wyroby z lnu strzepnąć i rozłożyć na płaskiej powierzchni (podłoga, stół) na prześcieradle lub tkaninie gdy są jeszcze lekko wilgotne i wyprostować rękoma. Jeśli ubranie z lnu kosi, spróbować ułożyć ubranie w taki sposób, żeby nie kosiło.

 Jeśli jest to możliwe, warto suszyć lniane produkty na świeżym powietrzu. Podczas procesu suszenia, dzianina nabiera naturalnej spulchnionej faktury. Len nie lubi być przesuszony, gdyż włókna stają się wtedy bardziej kruche i podatne na zniszczenia.

len surowy
Próbka 1 z lnu surowego z 3 nici po wyschnięciu

Suszenie w suszarce bębnowej

Produkty z lnu surowego można suszyć w suszarkach bębnowych, jednak z dużą ostrożnością, gdyż może to spowodować skurczenie tkaniny. Program suszenia powinien być bardzo krótki i delikatny. Najlepiej wyjąć produkty z suszarki, gdy są one jeszcze wilgotne. Suszenie w suszarce sprawi, że tkanina stanie się delikatniejsza, lekko spulchniona i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że tego typu suszenie skraca żywotność włókien lnianych.

Dodaj komentarz